Ozdobny słupek podpierający gzyms – doskonałą dekoracją domu

Gzymsy to bardzo popularny sposób na ładne i efektowne udekorowanie elewacji. Dużą rolę na ścianie budynku pełni też gzyms detal, który jest dopełnieniem całej kompozycji.

Gzymsy zdobią budynki mieszkalne od wieków. Muszą one być w prawidłowy sposób dobrane, zbyt duża ilość gzymsów psuje efekt. Doskonale prezentuje się odpowiednio dobrany ozdobny słupek podpierający gzyms, który dodaje uroku całej konstrukcji. Taka dekoracja elewacyjna jest wciąż modna. Uważana jest za klasyczną, ponadczasową i bardzo elegancką. Gzymsy obecnie dość łatwo się wykonuje, gdyż można kupić gotowe konstrukcje, które wystarczy tylko przymocować do elewacji.

 

Nie wymagają one rzeźbienia.
Oprócz gzymsu głównego w budownictwie stosuje się też gzymsy podkreślające kondygnacje albo rozdzielające różne materiały wykończeniowe. Mają wówczas znaczenie głównie kompozycyjne. Te gzymsy pośrednie muszą być zaopatrzone w kapinos lub specjalnie profilowany spód, aby zabezpieczyć ścianę przed zaciekaniem.
Gzymsy służą też do podkreślenia otworów elewacji, wieńcząc okna lub drzwi wejściowe. W tej postaci gzyms to przede wszystkim ozdobny gzyms detal. Jest to plastyczny element ściany stanowiący rzeźbiarską dekorację.
Gzyms detal oraz ozdobny słupek podpierający gzyms pełnią rolę dekoracyjną i doskonale wkomponowują się w całość ozdobionego budynku.

 

Author: osiedleklasno.pl