Kanapa – wracający do łask symbol PRL

Już od kilku lat, możemy zaobserwować modę na aranżację wnętrz w stylu retro. Vintage oznacza powrót do przeszłości, stąd rosnąca popularność na charkterystyczny styl PRL, powracający w Polsce. Przez lata, wszystko co związane było z tym okresem nie kojarzyło się najlepiej. Obecnie, zaczynamy doceniać pozytywne strony funkcjonalności mebli, znajdujących się w standardowym mieszkaniu w czasach PRL-u. Mimo upływu czasu, nadal w wielu wnętrzach polskich mieszkań, spotkać możemy się z wystrojem z tamtych lat i dzięki temu mamy okazję pozbyć się jednotorowego myślenia stereotypami.

 

Poszczególne rozwiązania, które były wtedy wyjątkowo praktyczne, powracają ze zdwojoną siłą w nowoczesnym, dostosowanym do panujących czasów stylu. Kanapa połączona często była z regałem i nosiła potoczną nazwę “półkotapczan”. Było to rozwiązanie najczęściej spotykane w pokojach dzieci lub młodzieży. Choć, gdy teraz przyglądamy się temu elementowi wystroju, ciężko nam przyznać, że było ładne, nie możemy nie zgodzić się z jego funkcjonalnością. Na rynku dostępne są unowocześnione i pasujące do minimalistycznego stylu “półkotapczany”, które mogą doskonale sprawdzić się w niewielkich mieszkaniach typu kawalerka. Kolejnym praktycznym wykorzystaniem tego mebla w PRL-u, była funkcja spania jaką posiadała kanapa w tak zwanym dużym pokoju.

 

W ciągu dnia służyła jako siedzisko dla całej rodziny, natomiast wieczorem zmieniała się w łóżko. Wpisuje się to w minimalizm, który obecnie jest bardzo powszechny i polega na ograniczaniu ilości przedmiotów i praktyczne wykorzystanie tych obecnych w mieszkaniu. Kanapa, która posiada funkcję spania, najczęściej ma także pojemniki na pościel, w których zmieścić można także inne rzeczy. Trudno więc, wyobrazić sobie bardziej praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie do mieszkań, które nie mają dużej liczby pokoi lub wielkiej powierzchni na zmieszczenie dodatkowych mebli, przeznaczonych do przechowywania. Warto więc zastanowić się chwilę nad dawną aranżacją wnętrz i wykorzystać jej elementy w trakcie urządzania własnego.

Author: osiedleklasno.pl