Mieszkania na sprzedaż w Wieliczce – z pośrednikiem czy bez? Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

Zakup nieruchomości jest bardzo poważną decyzją, która wiąże się przede wszystkim ze sporym wydatkiem. Z tego też względu zazwyczaj dość ostrożnie podchodzimy do tematu i staramy się, by planowany przez nas zakup był nie tylko udany, ale i bezpieczny. Rynek nieruchomości daje nam dodatkowo wiele możliwości, jak jednak wygląda to w Wieliczce? Gdzie szukać mieszkania i czy warto przy tym korzystać z pośrednika?

Gdzie szukać nieruchomości w Wieliczce?

Chcąc kupić mieszkanie, pierwsze, na czym się skupiamy, to poszukiwanie najlepszej oferty, która będzie dla nas interesująca zarówno pod względem lokalizacji, jak i ceny. Zazwyczaj korzysta się z dobrodziejstw internetu i licznie dostępnych portali ogłoszeniowych. Takich stron nie brakuje, dzięki temu możliwe jest przejrzenie wielu propozycji. Mieszkania na sprzedaż w Wieliczce obejrzysz w anonsach na www.sprzedajemy.pl, gdzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami nieruchomości zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Korzystając z dostępnych filtrów, można określić dokładniej, na czym nam zależy, zarówno jeżeli chodzi o wielkość, cenę, stan, jak szczegóły związane z piętrem oraz liczne dodatkowe informacje.
Najczęściej takie oferty przeglądamy samodzielnie, a może jednak warto przy poszukiwaniu mieszkania korzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?

Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Biuro nieruchomości zajmuje się dość szerokim zagadnieniem związanym z pośrednictwem zarówno w kupnie, jak i sprzedaży mieszkań i domów. Jeżeli samodzielnie szukamy nieruchomości i po przejrzeniu setek różnych ofert wciąż nie jesteśmy w stanie niczego znaleźć, pomoże nam pośrednik, który ma znacznie szersze możliwości – lepiej zna rynek, a także orientuje się, gdzie warto szukać. Dodatkowo ma także dostęp do bardziej szczegółowej bazy danych nieruchomości, co znacząco ułatwia sprawę. Korzystając ze wsparcia pośrednika, mamy pewność, że transakcja będzie bezpieczna, także pod względem prawnym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zawierana przez nas umowa będzie prawidłowa i wiążąca. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że taka usługa kosztuje, w prowizje nie są małe.

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

Gdy mamy już jakąś nieruchomość na oku, zanim zdecydujemy się na jej zakup, w pierwszej kolejności trzeba ją sprawdzić. Istotny będzie tutaj status prawny, który określi nam księga wieczysta (aby ją sprawdzić, potrzebna jest znajomość jej numeru). Będą tam zawarte wszystkie informacje dotyczące właścicieli, wpisy o roszczeniach i ograniczeniach, a także aktualnych obciążeniach (zadłużeniach). Tam dowiemy się także o tym, czy na mieszkaniu została ustanowiona hipoteka. Oprócz tego istotny będzie także wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej, a także zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkanie w Wieliczce – z pośrednikiem czy bez?

Wieliczka należy do średniej wielkości miast, w której dostępnych nieruchomości, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego nie brakuje. Wyszukanie ofert kupna i sprzedaży mieszkań jest wiele, a korzystając z dostępnych w sieci serwisów ogłoszeniowych, znalezienie wymarzonych czterech kątów nie jest takie trudne. Wydaje się więc, że nie ma potrzeby korzystania z pomocy pośrednika. A może jednak warto?

Po pierwsze dzięki pośrednikowi czas spędzony na poszukiwaniu mieszkania jest znacznie krótszy. Po drugie, przeprowadza on nas przez cały proces, pomaga w załatwianiu kredytu, kompletowaniu dokumentów, sprawdza nieruchomość pod kątem prawnym oraz opracowuje umowę. To duże ułatwienie i wygoda, choć wiąże się też z większymi kosztami. Zazwyczaj biura pośrednictwa nieruchomości oczekują zapłaty prowizji od ceny mieszkania czy domu, która może wahać się w granicach 2 – 3%. Zdecydowanie jest to więc opcja droższa.

To, jaki sposób wybierzemy w celu poszukiwania mieszkania, będzie zależało od nas, od naszych oczekiwań oraz oczywiście od funduszy. Jeżeli uważamy, że pośrednik nie jest nam niepotrzebny, nie ma konieczności korzystania z jego usług. Z kolei, gdy chcemy, by cały proces przebiegał sprawnie i prawidłowo, taka osoba może nam bardzo pomóc.

Author: osiedleklasno.pl