Budowa stołu krok po kroku

Czy płyta OSB może posłużyć jako materiał do budowy stołu? Oczywiście! Jest to ponadczasowy, bardzo wytrzymały materiał, doskonały do wyrobu mebli do domu lub warsztatu. Stół z płyty OSB to esencja nowoczesnego stylu i rozwiązanie, które przypadnie do gustu majsterkowiczom. Chcesz mieć unikalny mebel? Wybierz technikę DIY i wykonaj stół samodzielnie. Na czym polega budowa stołu krok po kroku? Podpowiadamy.

Stół z płyty OSB – od czego zacząć?

Stół to mebel niezbędny w każdym domu, warsztacie, altanie i pracowni. Chcesz, by był on ściśle dostosowany do twoich potrzeb? Zacznij od wykonania własnego projektu. Stwórz odręczny rysunek samodzielnie lub skorzystaj z gotowych narzędzi do projektowania, dostępnych na stronach internetowych producentów mebli i płyt meblowych. W kilku prostych krokach wykreujesz spersonalizowany stół do twojej rustykalnej kuchni lub industrialnego salonu.

Zanim zamówisz płytę OSB, dokonaj pomiarów i upewnij się, że bez problemu zmieścisz swój stół w wybranym miejscu. Pamiętaj o tym, by zachować ciąg komunikacyjny – blat stołu powinien mieć szerokość i długość dostosowane do wielkości pomieszczenia. Przemyśl też wysokość mebla, biorąc pod uwagę grubość płyty OSB. Standardowe stoły kuchenne i przeznaczone do jadalni mają maksymalnie 80 cm.

Budowa stołu z płyty OSB

Jak wykonać montaż stołu? Zadbaj o to, by płyta OSB była docięta na wymiar i miała odpowiednio zabezpieczone, wygładzone krawędzie. Skompletuj wszystkie, niezbędne elektronarzędzia i materiały. Jeśli masz stelaż spawany industrialny, mocujesz jedynie blat OSB do podstawy – i gotowe. W końcowej fazie możesz jeszcze dodatkowo zaimpregnować stół specjalnym preparatem lub żywicą.

Chcesz mieć surowy stół warsztatowy lub kuchenny, wykonany w 100% z płyty OSB? Połóż blat płasko na podłodze, a następnie wymierz precyzyjnie i oznacz punkty lub przestrzenie, przeznaczone na nóżki. W zależności od wybranej techniki montażu, nogi mocujesz bezpośrednio do płyty OSB za pomocą wkrętów i kątowników albo przy użyciu kleju do drewna i odpowiednio dobranych kołków.

Author: osiedleklasno.pl